Centrálny Depozitár cenných papierov SR, a.s.

Podpora startupov je dobrá cesta k rozvoju kapitálového trhu

22.07.2020

Podpora inovatívnych firiem a startupov je prirodzenou úlohou centrálnych depozitárov vo vyspelých krajinách. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. rozhodol spolupracovať s podnikateľských akcelerátorom PERRY TALENTS. Medzi ďalšie dôvody patrí pomoc pri rozvoji podnikateľského prostredia, zvyšovaní efektivity či konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. Smart riešenia, automatizácia, robotizácia či umelá inteligencia je budúcnosť, ktorá čaká nielen Slovensko v najbližších rokoch.

Vo svete je úplne bežné, že centrálne depozitáre podporujú inovatívne projekty. Vo Švajčiarsku má centrálny depozitár dokonca svoj vlastný startup inkubátor. „Aj my by sme radi nasledovali tento trend úspešných a pokrokových krajín,“ hovorí Martin Wiedermann, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva CDCP SR. „Aj preto sme dali zelenú tejto spolupráci, v rámci ktorej radi odovzdáme skúsenosti mladým podnikateľom.“
Okrem prirodzeného rozvoja podnikania ide aj o nepriamu podporu kapitálového trhu. „Nechcem samozrejme pôsobiť ako prehnaný optimista, pretože na rozvoj kapitálového trhu je potrebných viacero impulzov,“ hovorí Martin Wiedermann. „Podpora startupov je však určite správna cesta aj na podporu či rozvoj kapitálového trhu. Okrem iného je predpoklad, že úspešné startupy budú emitovať majetkové či dlhové cenné papiere.“

Podnikateľský akcelerátor PERRY TALENTS každý rok do svojho program vyberá 8 až 10 inovatívnych projektov. „Záujem o náš program je veľký, zo všetkých prihlásených však do programu vyberáme len tie, ktoré majú najväčší potenciál presadiť sa na trhu, eventuálne expandovať aj do zahraničia,“ hovorí Andrej Krúpa, jeden zo zakladateľov PERRY TALENTS. Program je postavený na viacerých pilieroch. Vybrané startupy dostanú zadarmo: priestory, prepracovaný systém vzdelávania, individuálnu spoluprácu so skúsenými mentormi a lektormi a majú možnosť prezentácie pred potenciálnymi investormi. PERRY TALENTS spolupracuje s renomovanými spoločnosťami a s viac ako 150 expertmi, medzi ktorých veľmi často patria aj CEO firiem.
„V rámci spolupráce s centrálnym depozitárom sme komunikovali osobne s pánom Martinom Wiedermannom,“ hovorí Michal Magnusek, jeden zo zakladateľov startupu Live Space.
„Získali sme viacero cenných rád, hovorili sme aj o možnosti vzájomnej spolupráce a diskutovali o potenciáli ďalšieho napredovania nášho projektu.“

„Hlavným prínosom inovácií je zvyšovanie konkurencieschopnosti a efektivity našej ekonomiky. A to vidím aj ako spôsob na zvyšovanie pridanej hodnoty, hoci to je beh na dlhšie trate. Aj preto vidíme dlhodobý zmysel v podpore inovatívnych a startupových projektov“ dodáva Martin Wiedermann.

Zdielať:

Share on facebook
Share on linkedin

Viac príspevkov

Váš názor je pre nás dôležitý

Venujte nám, prosím, pár minúť a odpovedzte na niekoľko otázok, ktoré nám pomôžu zlepšiť webovú stránku k Vašej spokojnosti.

Prihlásenie

Zabudli ste heslo?